Zarobki taksówkarzy na Taxi, Bolt, Uber - Fobest artner

Jakie są zarobki taksówkarzy?Szukasz dodatkowego zajęcia? Chcesz zmienić pracę? Z pewnością zastanawiasz się, ile zarabiają taksówkarze? Obecnie rynek usług transportu osobowego jest bardzo zdywersyfikowany. Obok tradycyjnych korporacji działają na nim także serwisy zrzeszające kierowców zawodowych i niezawodowych obsługujących osoby prywatne. Bolt czy Uber to najbardziej znane z nich, ale nie jedyne. Dostęp do alternatywnych usług przewozu osób w sposób bezpośredni przekłada się na zarobki taksówkarzy, zarówno tych pracujących w korporacjach, jak i tych zrzeszonych przez serwisy.

Ile zarabiają kierowcy świadczący usługi w ramach popularnych serwisów? Od czego zależą ich zarobki? Czy zarobki taksówkarzy pracujących w korporacjach są wyższe, czy wręcz przeciwnie?

Ile zarobię na taksówce?

Dochód taksówkarza współpracującego z korporacją zależy m.in. od rodzaju podpisanej umowy oraz stawek oferowanych przez danego pracodawcę. Zarobki kierowców działających na aplikacji Bolt czy Uber znacznie się różnią. Różnice w dochodzie wynikają m.in.:

  • od miasta, na terenie którego kierowca świadczy usługi,
  • samochodów, jakie posiadają (marki, modelu, rocznika),
  • ilości przepracowanych godzin w jednostce rozliczeniowej,
  • współpracy z partnerami rozliczeniowymi danych platform.

W praktyce oznacza to, że jako taksówkarz masz bardzo duży wpływ na swoje zarobki i możesz nimi zarządzać deklarując mniejszą lub większą dostępność w danym miesiącu.

Dlaczego współpraca z partnerem rozliczeniowym się opłaca?

Nie jesteśmy w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ile zarabia kierowca Bolt, iTaxi czy Ubera. Możemy przyjąć uśrednione kwoty i na ich podstawie wyliczyć przybliżone wynagrodzenie. W przypadku kierowców, którzy przejeździli minimum 40 godzin w tygodniu zarobki mogą się wahać od 5 do 8 tysięcy złotych. Należy przy tym pamiętać, że kierowca korzystający z własnego pojazdu (lub pojazdu wynajmowanego) musi się liczyć z ponoszeniem kosztów własnych. Nie są one małe. Zalicza się do nich m.in.:

  • prowizję (wynosi ona 25%),
  • podatek,
  • koszty eksploatacji pojazdu,

a w przypadku samochodu wynajmowanego koszty jego wynajmu. Na szczęście istnieje szereg sposobów, dzięki którym możemy je ograniczyć, tym samym zarabiając więcej.

Jednym ze sposobów na ograniczenie kosztów związanych ze świadczeniem i rozliczaniem usług transportu osobowego jest współpraca z firmą będącą partnerem rozliczeniowym wybranej platformy. Najczęściej firma taka współpracuje z więcej niż jedną platformą, co daje kierowcy swobodę wyboru partnera. Podstawową zaletą współpracy jest możliwość świadczenia i rozliczenia usług bez zakładania działalności gospodarczej. Dodatkowo kierowca zatrudniony przez firmę ma możliwość odliczenia podatku VAT poprzez dostarczanie faktur za obsługę samochodu, takich jak faktury za zakup paliwa i płynów eksploatacyjnych, usług serwisowych, czy myjni samochodowej. Na ograniczenie kosztów własnych wpływa również fakt, iż wszystkie rozliczenia pozostają po stronie partnera rozliczeniowego aplikacji. To sprawia, że zarobki taksówkarza rosną, a w raz z nimi wzrasta motywacja do dalszej współpracy.