Odwiedź nas
w biurze

Zadzwoń

Zgarnij bonusy za wykonane kursy! Sprawdź jak wynająć wybrany samochód taniej!

Blog

19 marca 2024

Uber jako praca dodatkowa

Praca w charakterze kierowcy Ubera może być Twoim jedynym źródłem utrzymania lub pracą dodatkową. Uber jako praca dodatkowa to atrakcyjna propozycja dla osób, które lubią jeździć samochodem, dysponują wolnym czasem i są zainteresowane dodatkowymi możliwościami zarobkowania.

Uber jest marką globalną, która trwale zmieniła rynek przewozu osób i znacząco wpłynęła na opłacalność pracy dla tradycyjnej korporacji taxi. Znacznie niższy jest tu także próg wejścia, co pozwala traktować bycie Uberem w kategoriach opłacalnego zajęcia dodatkowego, które – w zależności do godzin pracy – możesz realizować w godzinach porannych, w ciągu dnia, wieczorami lub w nocy. De facto, zlecenia na przewóz osób możesz przyjmować w dowolnym momencie, kiedy akurat masz czas i możliwość zrealizować dany kurs. Jak to działa?

Niezależnie od tego czy planujesz pracę dodatkową, czy pracę w pełnym wymiarze musisz spełnić określone wymagania formalne. Co ważne, serwis nie wymaga deklaracji w zakresie planowanego czasu pracy kierowcy, co daje Ci pełną swobodę zarządzania pracą dodatkową, zwiększania lub zmniejszania liczby przejeżdżonych godzin, a nawet przejścia na pełny etat.

Czy Uber jako praca dodatkowa jest opłacalnym zajęciem?

Jednym z wymogów dla kierowców jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej lub podjęcie pracy przez jednego z partnerów Ubera. Jeśli prowadzisz firmę i wpis w CEIDG stanowi czystą formalność Uber jako praca dodatkowa z pewnością będzie opłacalna. Jeśli jednak nie prowadzisz własnej firmy, założenie działalności gospodarczej wyłącznie ze względu na możliwość podjęcia pracy dorywczej w charakterze taksówkarza może nie przynieść pożądanych profitów. W tym przypadku o wiele bardziej opłacalne jest nawiązanie współpracy z partnerem Ubera.

Wybierając partnera warto zwrócić uwagę na oferowane stawki, formy rozliczania kursów oraz możliwość korzystania z samochodu własnego lub wynajmu auta na taxi. Uber jako praca dodatkowa najbardziej opłaca się kierowcom:

  • posiadającym własny samochód zarejestrowany na terenie UE i przystosowany do przewozu co najmniej 5 osób,
  • obsługującym kursy w dużych miastach, w których popyt na usługi Ubera jest odpowiednio wyższy,
  • posiadają licencję taxi.

Uber jako praca dodatkowa może być również traktowany w kategoriach przebranżowienia się. Wówczas nawet mimo niższych w porównaniu z pełnym wymiarem czasu pracy zarobków warto ponieść koszty związane z rozpoczęciem współpracy z serwisem lub partnerem Ubera.