Odwiedź nas
w biurze

Zadzwoń

Zgarnij bonusy za wykonane kursy! Sprawdź jak wynająć wybrany samochód taniej!

Blog

15 maja 2025

Samochód własny czy z floty? Porównanie korzyści i kosztów 

samochód flotowy uber

Dostęp do zewnętrznej floty pojazdów, zamiast zakupu własnych samochodów, to rozwiązanie wybierane przez coraz więcej firm. Flota zewnętrzna okazuje się korzystną alternatywą nie tylko w przypadku kierowców taksówki, ale także przedsiębiorców zatrudniających pracowników mobilnych. W tym artykule porównujemy korzyści i koszta związane z wyborem zewnętrznej floty samochodów, w porównaniu do korzystania z pojazdów własnych. Wskazujemy na najważniejsze korzyści obu rozwiązań oraz opowiadamy kiedy warto zdecydować się na konkretne.

Koszty inwestycyjne i wydatki bieżące 

Posiadanie własnej floty samochodów służbowych wiąże się z dużymi kosztami początkowymi – jednorazowym dużym wydatkiem lub też podjęciem się zobowiązania leasingowego. To nie koniec wydatków, na przedsiębiorców czekają także stałe koszty bieżące: ubezpieczenie, serwis i przeglądy, opony oraz regularne naprawy. Dla wielu nabywców jest to opcja korzystna, z uwagi na dysponowanie środkiem trwałym poddawanym amortyzacji. W przypadku leasingu, po zakończeniu spłaty rat, firma dysponuje własnym aktywem. 

Odmiennie wygląda perspektywa współpracy z dostawcą floty zewnętrznej. Koszta początkowe są niskie, a w wielu przypadkach całkowicie zerowe. Bieżące wydatki z tytułu współpracy obejmują miesięczne raty, których wysokość jest ustalana na konkretny okres współpracy. Opłata ratalna obejmuje ubezpieczenie, serwis, wulkanizację, a niekiedy także dostęp do pojazdu zastępczego. Choć przedsiębiorcy nie uzyskują w ten sposób własnego aktywa, to jednak są w komfortowej i elastycznej sytuacji: w dowolnym momencie mogą zmienić model samochodu na inny, bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Zarządzenie samochodem własnym, a zarządzanie flotą zewnętrzną 

Przedsiębiorcy decydujący się na zakup własnej floty samochodów są zobowiązani do realizowania wspomnianych już przeglądów, wykupu polisy ubezpieczeniowej, a także prowadzenia ewidencji eksploatacji i rozliczeń związanych z użytkowaniem. Jest to pewne obciążenie dla pracowników administracyjnych, a niekiedy także konieczność zatrudnienia dedykowanego menadżera odpowiedzialnego za nadzór nad posiadanymi samochodami.

Wybór floty zewnętrznej to mniejsze obciążenie obowiązkami – zarządzanie samochodami od strony technicznej i serwisowej leży po stronie dostawcy. Jest to także oszczędność czasu, mniej działań administracyjnych oraz uproszczona księgowość. Z tych powodów popularnym wyborem jest wynajem aut na taxi, dla dostawców handlowych, jak i pracowników o innym profilu.

Komfort pracowników oraz  wizerunek firmy

Posiadanie własnej floty pojazdów wiąże się z pewnym ryzykiem – samochody szybko tracą na wartości, a z czasem mogą wymagać nie tylko kosztownych napraw, ale wymiany na nowe. Samochody stare mogą po prostu działać na niekorzyść wizerunku firmy. 

Wybór floty zewnętrznej to natomiast gwarancja dostępu do nowych, solidnie i komfortowo wyposażonych modeli samochodów, który podniosą nie tylko prestiż przedsiębiorstwa, ale będą mieć realny wpływ na satysfakcję pracowników.