Blog
08 maja 2024
Jaki samochód wybrać na taxi?
Jako przyszły taksówkarz powinieneś spojrzeć na zakup samochodu, jak na wybór narzędzia pracy. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na współpracę z korporacją, czy świadczenie usług w ramach serwisów, takich jak Bolt lub Uber samochód, którym jeździsz nie powinien być przypadkowy.
Na co należy zwrócić uwagę wybierając samochód na taxi? Czy lepiej wybrać nowy samochód niższej klasy, czy starszy samochód wyższej? Jakie udogodnienia dla pasażerów trzeba wziąć po uwagę?
Kupuję samochód na taxi: Jakimi kryteriami powinienem się kierować?
Wielu kierowców decyduje się na wykorzystanie posiadanego dotychczas samochodu w działalności taksówkarskiej. Inni celowo zmieniają samochód lub kupują nowy. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, przed wyborem nowego samochodu powinieneś wziąć pod uwagę:
- komfort pracy,
- koszty eksploatacji pojazdu (w tym spalanie oraz ceny części zamiennych i usług serwisowych),
- niezawodność,
- wysokość straty wartości pojazdu w perspektywie rocznej,
- doświadczenia pasażerów oraz ich komfort podróży.
Doświadczenia pasażerów i komfort podróży wskazaliśmy na ostatnim miejscu. Niemniej jednak w wielu sytuacjach, to właśnie od tej cechy będzie zależała twoja popularność jako kierowcy taksówki. Samochód na taxi powinien więc być wygodny, czysty, a w miarę możliwości oferować dodatkowe udogodnienia. Klimatyzacja jest już standardem.
Komfort pracy a wybór pojazdu
Samochód to narzędzie i miejsce pracy taksówkarza. Jako pełnoetatowy taksówkarz będziesz spędzał w samochodzie co najmniej kilkadziesiąt godzin tygodniowo. Zadbaj o to, aby miejsce Twojej pracy było wygodne i dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Optymalna pozycja z a kierownicą, wygodny fotel oraz możliwość dopasowania siedzenia do anatomii ciała to podstawa. Wymienione powyżej czynniki w sposób bezpośredni wpływają nie tylko na Twoją wygodę i samopoczucie, ale również zdrowie.
Na taksówkę najlepiej nadają się pojazdy wyposażone w przestronny kokpit. Z czego to wynika? Przede wszystkim z szerokiego spektrum urządzeń nieodzownych w codziennej pracy kierowcy taksówki. Taksometr, kasa fiskalna, czytnik kart płatniczych, smartfon, nierzadko dodatkowa nawigacja – w kokpicie pojazdu powinno się znaleźć optymalne miejsce na każde z tych urządzeń.
Koszty eksploatacyjne samochodu
Koszty własne są na stałe wpisane w pracę taksówkarza. Zalicza się do nich przede wszystkim koszty eksploatacyjne samochodu, na które składają się:
- średnie spalanie i cena paliwa (im mniej pali samochód, tym większy bardziej zyskowne stają się kursy),
- koszty zakupu części zamiennych (ewentualnie dostępność na rynku zamienników),
- koszty usług serwisowych.
Im niższe będą wykazane powyżej koszty, tym większy zysk może wypracować taksówkarz. Warto więc wziąć je pod uwagę podczas wyboru samochodu, marki, modelu, a także jego rocznika.